Eseménynaptár

    Berettyó-Nadányi híd

    Berettyó-Nadányi híd

    Bakonszeget nevezhetnénk akár a Nagy-Sárrét kapujának is. Nagyon régen a környéken létesültek olyan területek, melyek kiemelkedtek ama ingoványos területből. Az akkori emberek itt képesek voltak letelepedni. Persze a víz is hol ártott, hol pedig segített a mindennapi életben. A térségben létező mocsár a török hódoltság idején egyfajta biztonságot jelentett az itt letelepedett lakosságnak.

    A Berettyó folyó szabályozását 1853-ban egy Nagyváradi Társaság kezdte el, a folyó kanyarokkal teletűzdelt 223 kilométeres szakaszát 86 kilométerre sikerült lecsökkenteni.

    1909-ben épült az első vasbetonhíd, mely a Kossuth Ferenc nevet viselte. Kereken 90 évig látta el a folyó két partszakaszának, Zsáka és Bakonszeg közötti útvonalának összekötését. Lebontása után egyetlen darabját a Közlekedési Múzeumban őrizték.

     

    Kossuth (régi) híd

     

    Az új híd megépítését több dolog is indokolta. Elsőként a régi híd állapota igen súlyos és életveszélyes volt. Be kellett vezetni a hét, majd öt tonnás korlátozást, melyet táblával is jelöltek. A legtöbben ezt a korlátozást azonban nem vették figyelembe, bármikor bekövetkezhetett volna a híd leszakadása. Másodszor pedig az akkor még virágzó cukoripar miatt megnövekedő forgalom miatt is szükség volt a beruházásra. Az új híd építésének reménye 1998-ban csillant fel.

     

     

    Az építkezés 1999 májusában kezdődött el és december 10-én már készen állt az átadásra. A nevezetes eseményen a Debreceni Honvédzenekar zenélt.

    Az új híd kétsávos lett és bárki áthaladhat rajta súlykorlátozás nélkül is. Az egyik oldalán járdasziget található, mely biztosítja a gyalogosok átjutását a két part között. Jellegzetes vonása azaz egy pillér, mely tartja a híd egész súlyát.

     

     

    Nadányi híd

     

    Az immáron megépült híd a Nadányi Zoltán nevet kapta, ezzel is mind a falu, mind a Nadányi család büszkeségét szolgálva. A híd nevének felfedésére egészen a megnyitó végén került sor, melyet Nadányi Gertrúd-a névadó Nadányi Zoltán lánya-leplezett le. Magyarországon talán ez volt az első alkalom, amikor egy hidat irodalmi személyről neveztek el.

     

    az új híd névtáblája

    Felszentelésre is sor került. Nagy Zsolt akkori tiszteletesünk mondott áldást a hídra. Beszédében kiemelte a híd szimbolikus szerepét, mi szerint a híd az átjárhatóságot, a szabadságot, a megmaradást és a megtartást jelképezi.